Nazov spoločnosti
Spoločnosť s.r.o.
Ulica 17, 987 65  Mesto
09 / 876 54 321    0905 123 456
info@spolocnost.sk www.spolocnost.sk

Nové pravidlá pre šport - Fronc môže naraziť

Zdroj: Hospodárske noviny, Mira Sojková

Výhrady má rezort financií, pričom pripomienky chystá aj tím expertov okolo premiéra Mikuláša Dzurindu. S vlastným návrhom zákona dokonca mieni prísť aj opozičný poslanec Dušan Jarjabek.
Väčší vplyv športového hnutia na financovanie športu z verejných zdrojov. Zriadenie nového poradného orgánu vlády na čele s ministrom školstva. Preplácanie nákladov, ktoré vzniknú zamestnávateľovi športovca - štátneho reprezentanta. Aj to by mal priniesť nový zákon o športe, ktorý dalo ministerstvo školstva do medzirezortného pripomienkového konania. Šéf rezortu Martin Fronc podľa všetkého narazí už vo vládnom kabinete, ktorý by mohol o zákone rokovať na jeseň. Problémy ho čakajú aj v parlamente, keďže viacerí poslanci sa už vyjadrili, že takýto zákon nemá šancu.
Dzurindov tím
 
Preto nevidí dôvod na zriaďovanie ďalších poradných orgánov a komisií, s ktorými počíta zákon. Rezort financií nebude s najväčšou pravdepodobnosťou súhlasiť ani so zásahom do zákona o dani z príjmu kvôli sponzoringu. Problém? Predkladateľ zákona chce sponzorov prilákať aj možnosťou odpočítať si takýto príspevok z daňového základu. "Cez sponzoring sa často využívajú a obchádzajú daňové zákony," argumentuje Papanek.
 
Tri alternatívy?
 Hovorkyňa ministerstva školstva Monika Murová pripomína - zákon predkladáme po takmer ročnej diskusii nielen so zástupcami premiérovho tímu, ale aj športového hnutia či s ministerstvom financií. Podľa nej ide o jednu z najdlhšie diskutovaných právnych noriem, ktorá komplexne rieši problematiku športu. "Keďže je rok pred voľbami, osud zákona bude závisieť od politickej vôle." Zmeny vo financovaní športu pripravuje aj Dzurindov tím - predložiť ich chce v blízkej budúcnosti. "Ak štát podporuje asi 70 športových odvetví, po novom by to mohlo byť 10 až 15," avizuje Tokoš. Do tretice - na návrhu zákona o športe pracuje aj poslanec Dušan Čaplovič (Smer-SD). Na financovanie chce použiť časť výnosov z lotérií, o ich rozdelení by mali rozhodovať odborníci bez osobných záujmov.

Nejednotné športové hnutie
Športové zväzy snahu o nové pravidlá vítajú. "Slovenský šport stratil autonómiu," pripomína šéf Slovenskej únie športu a bývalý tréner hokejovej reprezentácie Ján Filc. Pre športovcov je kľúčové, aby sa mohli priamo podieľať na rozdeľovaní peňazí zo štátneho rozpočtu: na šport takto ide každý rok približne miliarda korún. "Pokiaľ budú peniaze prerozdeľovať inštitúcie s politickými nominantmi, ťažko niečo ovplyvníme," prízvukuje predseda Konfederácie športových zväzov Marián Kukumberg.Podľa šéfa Slovenského olympijského výboru Františka Chmelára sa chcú podieľať aj na príprave Národného programu pre šport. Súhlasia s tým, že štát bude prioritne podporovať vybrané športové odvetvia. O tom, ktoré by to mali byť, zatiaľ hovoriť nechcú. "Kritériom nemôže byť len popularita športu doma, ale aj v zahraničí." Podľa Kukumberga netreba zabúdať ani na mládež. Keďže športové hnutie je dnes rozdrobené - čo pripúšťajú aj jeho predstavitelia - dohoda bude ťažká.
S čím počíta návrh zákona o športe?
 
- vznikne poradný orgán vlády - Rada vlády SR pre šport, v ktorej by malo mať zastúpenie aj športové hnutie

- základné východiská štátnej politiky v oblasti športu na tri roky vrátane prioritných športov - Národný program pre šport schváli na návrh ministerstva školstva a po prerokovaní v Rade vlády SR pre šport kabinet

- mechanizmus financovania vypracuje každý rok novozriadený poradný orgán ministerstva školstva - finančná komisia, v ktorej by malo mať zastúpenie aj športové hnutie
 
- zriadi priamo riadenú organizáciu ministerstva školstva Antidopingové centrum - prevencia, kontrola a vzdelávanie v oblasti boja proti dopingu
 
- zriadi Rozhodcovský súd pre šport pri Slovenskom olympijskom výbore
 
- zriadi verejne prístupný register dotácií a grantov zo štátneho rozpočtu - Informačného systému o športe

- definuje postavenie profesionálneho športovca

- požaduje, aby každé nové športové zariadenie bolo voľne prístupné aj občanom so zdravotným postihnutím