Čas ukáže, či som bol lojálny športu

Zdroj: Šport, Gabriel Bogdányi

Nemal ani tridsať, keď vlani vo februári uspel v konkurze na post generálneho riaditeľa sekcie štátnej starostlivosti o šport. Stal sa najmladším najvyšším štátnym úradníkom pre šport v ére slovenskej samostatnosti. S vervou sa pustil do realizácie svojich vízií, ktoré však veľakrát narazili na tvrdý odpor športového hnutia. Mnohí vnímajú jeho pôsobenie negatívne, iní však vravia, že priniesol svieži vietor do slovenského športu. Jeho ďalší osud je po voľbách nejasný. Či ostane sekčným šéfom, rozhodne nový minister školstva. Siedmeho marca uplynul rok, čo je Ladislav Križan vo funkcii.

Vaša kľúčová idea po nástupe do funkcie bola vytlačiť zo športu neslušných. Podarilo sa vámto?
„Rok je prikrátky čas na nejaké definitívne závery. Na februárovom rokovaní so zväzmi takmer všetky deklarovali, že podporujú transparentný systém prideľovania financií na základe výpočtu podľa vzorca. Diskusia teda už nie je o tom, či vzorec áno alebo nie, ale aký. Toto považujem za zásadný posun v obmedzení subjektívnych rozhodnutí politikov i športových funkcionárov pri delení financií pre šport.“
 
Vzorec športové hnutie prijalo, nie však premenné, ktoré sa doň dosadzujú. Dostali akoby nadiktované, že to budú tieto a hotovo. Bez širšej diskusie. Prečo ste si nenechali viac času na debatu, či vzorec naozaj zohľadňuje slovenskú realitu?
 „Rozumiem tejto výhrade. O znení dotačných zmlúv sme prvý raz v histórii rokovali so zväzmi a to 18 dní. Je mi ľúto, že vplyvom predčasných volieb sme nemali viac času, aby sme mohli do detailov prediskutovať všetky pripomienky – k zmluvám i vzorcu.“
 
Narážame skôr na to, že na reforme financovania sa nepodieľali volení zástupcovia kľúčových športových spolkov ako Slovenský olympijský výbor, Konfederácia športových zväzov SR a Združenie technických a športových činností SR. Prečo nemali možnosť aspoň oponovať predkladaný návrh? Predišlo by sa mnohým nedorozumeniam a zbytočnému napätiu.
 „Chápem aj takúto interpretáciu, ale vnímam vec inak. Za prvé: SOV, KŠZ i ZTŠČ mali rovnakú možnosť a čas na pripomienky ako zväzy, hoci ich sa táto zmena priamo netýkala. Za druhé: rozhodnutie o zložení externej poradnej skupiny pána ministra, ktorá pripravovala spolu so sekciou zmeny, bolo výlučne v jeho kompetencii a ja som jeho výber rešpektoval.“
 
Máte naozaj pocit, že futbalový manažér, hokejový tréner, generálny sekretár tenisového zväzu či manažér reprezentácie vo vodnom slalome sú naozaj reprezentatívna vzorka zástupcov slovenského športu?
 „Až na pána Marušinca, odborníka na verejné financie, páni Tokoš, Filc, Moška a Galovič pôsobia v športe ako úspešné individuality v oveľa rôznorodejších pozíciách. Pán minister si vybral najmä ľudí, s ktorými mal pozitívnu pracovnú skúsenosť v minulosti. Synergia odborných síl a rôznych názorov podľa môjho názoru fungovala efektívne.“
 
(...)