Obor, čo krváca. Juve stratil 210 miliónov
Zdroj: Hospodárske noviny, Martin RendekTurínsky veľkoklub prišiel o Cristiana Ronalda a nemá formu. Okrem toho sa mu „podarilo“ vyrobiť najväčšiu stratu v histórii talianskej ligy.
Tak nevydarený štart do nového ročníka talianskej Serie A mali futbalisti Juventusu Turín naposledy ešte v roku 1961. Najslávnejšia klubová značka talianskeho „calcia“ v úvode sezóny výkonnostne tápe, keď zverencom Massimiliana Allegriho patrí po štyroch odohraných kolách v ligovej tabuľke predposledná priečka. Hviezdne mená zatiaľ absolútne zaostávajú za očakávaniami a na konte majú len chudobné dva body.
Avšak o nič lepšie nedopadli ani posledné hospodárske výsledky bielo-čiernych. Tridsaťšesťnásobný ligový šampión totiž za fiškálny rok 2020/2021 vygeneroval stratu vo výške 210 miliónov eur.
Nový rekord
Klub z metropoly regiónu Piemont tak prekonal aj manko milánskeho AC spred štrnástich rokov. Milánčania, ktorí vládli tejto nelichotivej štatistike vykázali v danom období „len“ 206-miliónové manko. Nemenej dramaticky vyznieva pre súčasný Juventus aj medziročné porovnanie. Áno, aj fiškálny rok 2019/2020 uzavreli Turínčania v červených číslach, strata však bola oveľa menšia. Konkrétne mínus 89,7 milióna eur.„Táto suma je výkričník. Strata viac než 200 miliónov za rok je už naozaj dosť,“ potvrdil pre HN športový analytik Jozef Tokoš.
S Ronaldom či bez neho?
Juventus nezažil vlani futbalovo úspešnú sezónu, keď v domácej sezóne obsadil až štvrtú priečku a s milionárskou Ligou majstrov sa Turínčania lúčili až nečakane skoro, už v osemfinále. A nepomohol im k tomu ani hviezdny Cristiano Ronaldo, ktorého ročná gáža zhltla 31 miliónov eur z klubového rozpočtu. Na druhej strane, ikonický CR7 bol na trávniku kľúčovou postavou mužstva. Aj preto sa čoraz častejšie viedli polemiky o tom, či si má Juve svoju portugalskú superstar v kádri udržať. „Ak by išlo o mladého hráča typu Haaland, mohli by v klube odmietnuť aj deväťmiestnu sumu. Otázka však je, či mohol finančne zasiahnutý Juventus udržať v tíme Ronalda. Možno za cenu zníženia jeho astronomického platu, no o hráča ako Ronaldo ešte stále je na trhu záujem,“ upozornil ďalej Tokoš. A niet sa čo čudovať, veď počas troch rokov strávených na talianskych trávnikov dokázal Cristiano Ronaldo v celkovo 134 dueloch vo farbách Juventusu nastrieľať úctyhodných 101 gólov. Minimálne v úvode sezóny sa zdá, že s Ronaldovým odchodom prišiel Juventus aj o jeho víťaznú mentalitu. A tým pádom aj o dôležité ligové body. Okrem toho celkovému imidžu Juventusu rozhodne nepomohla ani angažovanosť v projekte elitárskej Superligy, pričom práve šéf Turínčanov Andrea Agnelli patril medzi najväčších podporovateľov nového projektu.
Prechodná sezóna
Tak či onak, už pred pár dňami top manažment Juve vyhlásil, že aktuálna sezóna bude mať akýsi konsolidačný charakter. Vo vnútri klubu teda asi prebehne viacero rezov či „zoštíhľovacích“ procesov. Takéto slová však fanúšikovia počujú vždy neradi. A pri gigantoch ako Juventus to platí dupľovane. Klub, ktorý je vlajkovou loďou talianskeho futbalu a aj jeho súčasný káder má hodnotu vyše 640 miliónov eur, síce môže na rok zastabilizovať vnútorné procesy. Ak by to však trvalo dlhšie, tamojší tifosi budú takéto vyhlásenia považovať len za alibizmus. A zároveň budú žiadať zmeny v top manažmente. Podľa Tokoša však pri pohľade na čerstvé hospodárske výsledky treba čítať medzi riadkami. Obzvlášť čo sa týka celkových tržieb, prípadne prevádzkových nákladov. A kým dosiahnuté príjmy medziročne poklesli o 16 percent, prevádzkové náklady sa, naopak, zvýšili o 35 miliónov eur. „Iste, Ronaldov plat vo výdavkoch svieti. No ak v pandemickom roku klubu výrazne vzrastú prevádzkové náklady, tak určite tam sú vnútorné rezervy. Ide totiž o výsledok zlých manažérskych rozhodnutí konkrétnych ľudí z vedenia,“ dodal ešte na záver Tokoš.