Vráti koronavírus futbalu zdravý rozum?

Zdroj: Ján Jasenka, www.sport.sk

Celý svet teraz trápi nebezpečná pandémia, ktorú spôsobil koronavírus. V spoločnosti už teraz nastali zmeny a tie sa dajú určite očakávať aj vo svete futbalu. Vráti sa však do najpopulárnejšej kolektívnej hry na planéte konečne aj zdravý rozum?

Na sociálnych sieťach sa objavili obrázky, na ktorých bol zobrazený Lionel Messi s Cristianom Ronaldom a pod nimi text, že ľudia si majú ísť po vakcínu proti koronavírusu za nimi, pretože dostávajú o nespočetne viac peňazí ako vedci či zdravotníci. Obrázok ľudí okamžite pohoršoval a stal sa virálnym. Ale položil si niekto otázku, prečo je to tak? Nie nadarmo sa hovorí, že futbal je najpopulárnejšou kolektívnou hrou na svete.

Ak má niečo tak veľkú popularitu, hneď je aj veľkým lákadlom pre všetko ostatné, čo s tým súvisí. Čím viac fanúšikov, väčšia sledovanosť alebo popularita, tým viac peňazí. Áno, peniaze. Tie sú alfou a omegou dnešného futbalu. Čím viac, tým lepšie. Bohužiaľ, kvôli ním začalo ustupovať do pozadia skutočné čaro tejto hry, ktorá má na svete tak obrovskú popularitu, tradíciu a históriu.
 

Veľké domy, garáže, do ktorých sa už nezmestia všetky luxusné autá, extravagantná móda, čo najviac fanúšikov na sociálnych sieťach, trendový účes, štyri nové tetovania, nezmyselne vysoký plat, nezmyselne vysoké prestupové čiastky. Aj to je futbal dnešných čias.

Typická a obyčajná vášeň, porovnateľná tej, keď sme sa ešte ako malí naháňali za loptou s kamarátmi na trávniku, keď na prvom mieste bol futbal ako taký a až potom niekde v pozadí, to ostatné. Všetko sa akoby rozplynulo.

Dnes je to už o niečom úplne inom. Futbal má na tej najvyššej úrovni smutný obraz. Lenže tejto mašinérií sme, chtiac-nechtiac, pomohli aj my, pretože futbal tak milujeme. Ľudia v húfoch navštevujú zápasy, kupujú si permanentky, vo fanshopoch rôzne produkty od kľúčeniek, cez dresy, šiltovky, až po uteráky či župany alebo plienky pre deti. S logom klubu nájdete všetko.

Okrem toho, jednotliví hráči robia reklamu konkrétnym značkám alebo rôznym produktom a keďže ich fanúšikovia by chceli byť ako oni aj v tom, ako vyzerajú ich hrdinovia, neváhajú míňať.
 

Toto všetko sa postupným spôsobom prejavovalo aj na samotnom trhu, kde sa bublina nafukovala stále viac a viac. Výsledkom sú astronomické prestupy, bláznivé platy, zmluvné podmienky a s tým všetkým priamou úmerou exponenciálne rástli aj ceny hráčov, ktorí by boli možno ešte pred dekádou len doplnením lepšieho kádra. Dnes sa ich cena častokrát pohybuje v niekoľkých desiatkach miliónov eur či libier.

Tí futbalisti za to ani nemôžu, akurát su súčasťou celej spomínanej mašinérie, vďaka ktorej padajú rekordy každé prestupové okno.

Lenže teraz sme svedkami niečoho, čo celému svetu vstúpilo do životov bez opýtania sa. Nebezpečná nákaza COVID-19 sa nenabúrala len do bežných životov. Neobišla nikoho. Zatvárajú sa podniky, fabriky, obchody, ulice sa vyprázdnili a prázdnotou zívajú aj štadióny.

Síce je naozaj veľmi smutné, že ľudstvo bojuje s globálnou pandémiou, ktorá už stihla priniesť nespočetné množstvo tragických správ, lenže s koronavírusom zároveň prišlo aj akési hromadné vstupovanie si do svedomia. Nielen v prípade „bežných“ ľudí, ale aj futbalistov.

Tí sú teraz nútene pozatváraní vo svojich obydliach a so svetom sú spojení len cez internet alebo cez balkón. Množstvo hráčov v rozhovoroch otvorene priznalo, že si v týchto ťažkých časoch začínajú oveľa viac uvedomovať skutočnú hodnotu niektorých vecí, ktoré im doteraz prišli ako úplná samozrejmosť a nevenovali jej až takú pozornosť. Lebo to bolo predsa normálne a bežné.

(...)

Kluby už teraz rátajú veľké straty a musia sa stále viac a viac uskromňovať. Futbalisti po celom svete sú postupne žiadaní, aby v tomto núdzovom stave pristúpili k situácii rovnako. Preto kluby neváhajú svojim hráčom a zamestnancom siahať na výplaty. A to isté by sa malo odzrkadliť aj na prestupovom trhu. Konečne by malo prísť ku korekcii, po ktorej ľudia tak dlho volajú. Myslí si to aj futbalový odborník Jozef Tokoš, ktorý to nedávno uviedol v rozhovore pre ŠPORT.sk.

Ale či sa vráti späť do futbalu aj zdravý rozum? Aj v týchto ťažkých časoch je to veľmi náročná otázka. Nie je totiž vylúčené, že ľudia sa postupným spôsobom vrátia späť k svojim predošlým „konzumným“ návykom.
 

„Peniaze vo futbale sú, resp. boli také vysoké preto, lebo futbalista je chodiaci reklamný banner, ktorého vidí aj niekoľko miliárd ľudí. Nič podobné na svete neexistuje. Muselo by teda byť menej divákov a menej peňazí v reklame. To sa z krátkodobého hľadiska stane, ale po nejakej dobe sa to zase vráti späť,“ skonštatoval pre ŠPORT.sk analytik v Inštitúte ekonomických a spoločenských analýz - INESS Martin Vlachynský.

Na názor sme sa opýtali aj čerstvého slovenského Futbalistu roka Milana Škriniara, podľa ktorého by mohlo ľudstvo dostať lekciu a vrátiť sa späť k zdravému rozumu a zmýšľaniu. Nielen vo futbale. „Futbalový svet môže prísť k zdravému rozumu, ale nemyslím si, že by sa to mohlo stať iba vo futbale, no celkovo aj v bežnom živote,“ myslí si obranca talianskeho Interu Miláno.

„Človek to vidí najviac aj počas tejto núdzovej situácie, keď na všetkých číha veľké nebezpečenstvo. Ľudia sa vedia spojiť, správať sa k sebe normálne a dávať na seba pozor. Prečo by to nemohlo byť takto aj za normálnych okolností a počas bežného života, keď sa nedeje niečo také? Možno by to mohlo pomôcť ľuďom, aby sa zmenili. A v každej oblasti. Možnože táto núdzová situácia dá ľudom nejakú lekciu, aby boli lepšími,“ povedal Škriniar.

Doba je zlá a nikto momentálne vôbec netuší, ako to všetko skončí. Už teraz ale postupne začíname prehodnocovať svoje priority, lenže či sa to odrazí aj vo svete futbalu? Vieme už teraz povedať, že globálna kríza spôsobená koronavírusom ním určite zatrasie.

O ponuke na 1 milión eur týždenne pre smrteľníka, ktorý vie skvelo kopať do lopty, tak skoro asi počuť nebudeme, no dokáže súčasná situácia skutočne zmeniť zaužívané a vo futbale už naozaj šialené? Po konci pandémie, ktorý si všetci tak želáme, budeme mať na to šancu.
(...)