Biznis Ligy majstrov ovládli šejkovia

Zdroj: Hospodárske noviny, Vladimír Trávniček

Najvyššie tržby z elitnej súťaže mal prvýkrát v histórii Manchester City vlastnený Mansúrom Al Nahjanom.

Nevedia, čo s petrodolármi, hračka v rukách bohatých šejkov, nedokážu konkurovať najslávnejším klubom ako Real Madrid či Bayern Mníchov. Aj takéto vyjadrenia sprevádzali v roku 2008 vstup šejka Mansúra bin Zaída Al Nahjana do vtedy priemerného anglického tímu Manchester City. Z „hračky“ sa však stal v zisku hospodáriaci veľkoklub. Dnes dokonca giganty typu Real Madrid či Bayern prekonal. A to v celkovej výške príjmov v najlukratívnejšej pohárovej súťaži sveta – v Lige majstrov. Manchester City sa prvýkrát v histórii stal najlepšie zarábajúcim klubom v prestížnej súťaži. Podľa údajov, ktoré zverejnila Európska futbalová únia, zarobili „citizens“ za vlaňajšiu sezónu 83,9 miliónov eur. „Príbeh City po vstupe šejka je úžasný a už teraz ide o úspešný klub. Stále rastie a už čoskoro môže triumfovať v Lige majstrov,“ tvrdí pre HN Jozef Tokoš, športový analytik a futbalový manažér.

Prekonali aj víťaza
UEFA rozdelila medzi 32 účastníkov hlavnej – skupinovej fázy Ligy majstrov rekordných takmer 1,3 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcou sezónou ide o vyše 28-percentný nárast. Z vyše miliardového balíka si prekvapujúco najväčšiu časť nepripísal celkový víťaz súťaže Real Madrid, ale spomínaný manchesterský klub. „Spôsobil to najmä vyšší príjem Citizens z takzvaného market poolu, čiže trhového podielu na televíznej sledovanosti,“ konštatuje Tokoš. V tejto súvislosti mohol Manchestru City pomôcť fakt, že spolu s ním sa v semifinále a neskôr aj vo finále Ligy majstrov predstavili dve mužstvá zo Španielska: Real Madrid a Atletico Madrid. Kým „biely balet“ získal z market poolu 26 miliónov eur, Manchester City o rovných 20 miliónov viac. „Môže to znamenať, že z celosvetového pohľadu boli zápasy City v tejto súťaži sledované divákmi viac ako súboje ktoréhokoľvek iného tímu,“ hovorí Tokoš. Faktom je, že Manchester City v tomto prípade ťaží aj z globálneho futbalového pôsobenia. Šejk Mansúr cez spoločnosť Abu Dhabi United Group totiž vlastní kluby aj v Severnej Amerike (New York City FC) a v Austrálii (Melbourne City F.C.). K zvýšeniu popularity im dopomohli tiež úspechy na ostrovoch – zisk titulu v Premier League v rokoch 2012 a 2014.

Desaťročie patrí Chelsea
Pri príležitosti zverejnenia finančnej distribúcie prémií v Lige majstrov sa HN pozreli, ktorý klub vládne zárobkom v tejto súťaži za posledné desaťročie. A prekvapujúco to nie je ani najúspešnejší tím z tohto obdobia FC Barcelona, ani Real Madrid či Manchester United. Od sezóny 2006/2007 si najvyššie príjmy od UEFA vybojovala londýnska Chelsea ruského miliardára Romana Abramoviča – za desať ročníkov presne 423,5 milióna eur. Tesne druhý FC Barcelona zarobil len o štyri milióny menej. Pri pohľade na celkový objem peňazí, ktoré UEFA rozdelila účastníkom hlavnej súťaže, sa táto suma za desať rokov zdvojnásobila. Kým v roku 2007 dostalo 32 mužstiev spolu 579,8 milióna eur, v tomto roku inkasovali už 1,3 miliardy. „Je to potvrdenie, že futbalový biznis rastie obrovským tempom. A Liga majstrov je značka, ktorá bude stále lákať sponzorov aj fanúšikov,“ dodal Jozef Tokoš. K ešte vyšším príjmom môžu pomôcť tiež avizované plány na zmenu systému pri udeľovaní miest v súťaži. Podľa predbežnej dohody by od roku 2018 malo byť v hlavnej fáze priamo nasadených 16 klubov zo štyroch najsilnejších európskych súťaží – Anglicka, Španielska, Nemecka a Talianska.

 

Najlepšie zarábajúce kluby Ligy majstrov 2015/16 (v mil. eur)

 

1. Manchester City 83,85

2. Real Madrid 80,07

3. Juventus Turín 76,26

4. Paris St. Germain 70,80

5. Atlético Madrid 69,67

6. Chelsea FC 69,17

7. AS Rím 68,46

8. Bayern Mníchov 64,39

9. FC Barcelona 56,55

10. Arsenal FC 53,42

 

uefa.com